Trudnoća započinje oplođenjem jajne ćelije, koja se vezuje za sluznicu materice. Kod vanmaterične(ektopične) trudnoće, oplođeno jaje se ugradi i raste izvan glavne šupljine materice, najčešće u jajovodu, kojim normalno prolaze jajašca – od jajnika do materice. Ova vrsta ektopične trudnoće naziva se i tubalna trudnoća. Ponekad se vanmaterična trudnoća javlja i u drugim delovima tela, poput jajnika, trbušne duplje ili donjeg dela materice (grlića). Vanmaterična trudnoća se ne može normalno odvijati. Oplođena jajna ćelija ne može preživeti, a rastući plod može prouzrokovati krvarenje opasno po život, ukoliko se ne leči.
Kako se dijagnostikuje vanmaterična trudnoća?
U većini slučajeva simptomi ne postoje. Međutim, kod nekih žena s vanmateričnom trudnoćom javljaju se uobičajeni rani znaci trudnoće: propušteni menstrualni ciklus, osetljivost dojki i mučnina, a rezultat testa trudnoće bude pozitivan. Ipak, vanmaterična trudnoća ne može da se nastavi normalno.Često su prvi znaci upozorenja blaga vaginalna krvarenja i bol u karlici. Ako oplođeno jaje nastavi da raste u jajovodu, to može dovesti do pucanja jajovoda, što često uzrokuje jako krvarenje u stomaku. Simptomi ovog stanja,opasnog po život, uključuju i nesvesticu i šok.
Lekar dijagnostikuje vanmateričnu trudnoću fizikalnim pregledom, laboratorijskim analizamakrvi i ultrazvukom.
• Test na trudnoću – test krvi na humani horionski gonadotropin (HCG) potvrđuje trudnoću. Ovaj test krvi može se ponoviti svakih nekoliko dana, dok ultrazvučno testiranje definitivno ne potvrdi ili isključi vanmateričnu trudnoću.
• Transvaginalni ultrazvuk – omogućava lekaru da vidi tačno mesto trudnoće. Za ovaj test, mala štapna sonda uvodi se u vaginu, a ultrazvučni talasi koriste se za stvaranje slika materice, jajnika i jajovoda, koje se vide na monitoru.
• Ultrazvuk abdomena – ultrazvučna sonda pomera se preko stomaka, može se koristiti za potvrđivanje trudnoće ili procenu unutrašnjih krvarenja.
• Ostali testovi krvi – kompletna krvna slika radi se zbog utvrđivanja anemije ili drugih znakova gubitka krvi.
Kako se izvodi operacija vanmaterične trudnoće?
Intervencija se može izvesti kao minimalno invazivna laparoskopska operacija ili kao otvorena operacija u hitnim slučajevima i stanjima.
• Laparoskopski postupci
Salpingostomija i salpingektomija jesu laparoskopske operacije koje se koriste u lečenju nekih vanmateričnih trudnoća. U ovom postupku, prave se mali rezovi na abdomenu. Koristi se tanka cevčica opremljena sočivom kamere i svetlom za pregled područja jajovoda.
▪ U salpingostomiji uklanja se ektopična trudnoća i ostavlja jajovod da zaraste.
▪ U salpingektomiji uklanjaju se ektopična trudnoća i jajovod.
Izbor procedure zavisi od obima krvarenja, kao i od toga da li je drugi jajovod normalan ili pokazuje znake oštećenja.
• Otvorena hirurška procedura
Ako ektopična trudnoća izaziva jaka krvarenja, potrebna je hitna operacija. To se može obaviti kroz veći rez na stomaku (laparotomija). U nekim slučajevima se jajovod može spasiti. Međutim, ruptuirani jajovod najčešće mora biti odstranjen.
Oporavak nakon operacije vanmaterične trudnoće
Brzina oporavka zavisi od stanja pre operacije, kao i odoperativnog postupka. Većina žena može da napusti bolnicu nekoliko dana nakon operacije, a za potpuni oporavak često je potrebno 4-6 nedelja.
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.