Histerektomija je operacija kojom se uklanja materica i obično se pod ovim pojmom podrazumeva totalna histerektomija – odstranjivanje tela i grlića materice. Ova procedura razlikuje se od supracervikalne ili subtotalne histerektomije, kod koje se vadi telo materice, ali se grlić (cerviks) ostavlja. Postoji i totalna histerektomija s jednostranom ili obostranom salpingo-ooforektomijom (ili adneksektomijom) kada se uklanjaju i jajnici i jajovodi.
Kada se izvodi (totalna) histerektomija?
Histerektomija se sprovodi u sledećim slučajevima:
- ginekološki karcinomi,
- miomi i fibroidi,
- endometrioza,
- prolaps materice i
- abnormalno vaginalno krvarenje – ako su menstruacije obilne, neredovne ili produžene, histerektomija može doneti olakšanje kada se krvarenje ne može kontrolisati drugim metodama.
Kako se izvodi histerektomija?
Operacija može da se izvede kao minimalno invazivna laparoskopska operacija, kao otvorena hirurška operacija i operacija izvedena vaginalnim putem. Otvorena i laparoskopska operacija uvek se izvode u opštoj anesteziji.
- Laparoskopski postupak
Hirurg pravi nekoliko malih rezova na trbuhu i kroz njih uvodi tanke hirurške instrumente s malom kamerom. Ovim instrumentima hirurg odstranjuje celu matericu (grlić i telo). Rezovi se zatvaraju šavovima.
- Otvorena (abdominalna) hirurška procedura
Hirurg pravi rez na donjem delu stomaka (abdomena), koristeći jedan od dva pristupa:
- vertikalni rez – započinje na sredini stomaka i proteže se od mesta tačno ispod pupka do tačno iznad stidne kosti;
- horizontalni rez na bikini-liniji – nekoliko centimetara iznad stidne kosti.
Izbor vrste reza zavisi od mnogih faktora, uključujući razlog histerektomije, potrebu za detaljnim vizuelnim pregledom gornjeg dela stomaka, veličinu materice i ožiljake od prethodnih operacija na stomaku. Na primer, histerektomije izvedene zbog endometrioze, velikih mioma i ginekoloških karcinoma rade se uglavnom vertikalnim rezom.
- Histerektomija vaginalnim putem
Ovom metodom obično se izvodi totalna histerektomija, kada se uklanjaju i grlić i telo materice. Vaginalna histerektomija može biti primenjena samo kod žena koje imaju malu matericu bez okolnih priraslica.
Oporavak nakon histerektomije
Vreme oporavka zavisi od opšteg stanja pacijentkinje pre operacije, osnovne bolesti, kao i od izvedene operativne procedure. Otvorena (abdominalna) i vaginalna histerektomija obično zahtevaju boravak u bolnici od dva do tri dana, ali može trajati i duže, dok je kod laparoskopske procedure to najčešće dan ili dva. Nakon histerektomije, normalno je imati krvavu drenažu iz vagine nekoliko dana do nedelja. Međutim, ako je krvarenje jako obilno, uporno i dugotrajno, neophodno je javiti se lekaru.
Rez (rezovi) na stomaku postepeno će zarastati, ali ostaće vidljiv ožiljak u slučaju otvorene operacije, dok će kod laparoskopije ožiljci biti mnogo manje primetni.
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.