Muška neplodnost i Chlamydia 

Chlamydia je seksulano prenosiva infekcija, prouzrokovana relativno malom bakterijom chlamydia trachomatis. Naziva se još i ”tiha infekcija” jer često nema simptoma ili su veoma blagi pa ih je teško primetiti. Oko 25 do 50 % slučajeva kod muškaraca prolazi potpuno neopaženo, zbog čega je hlamidija veoma rasprostranjena u čitavom svetu.

Koji su tipični simptomi hlamidije kod muškaraca?

Simptome hlamidije kod muškaraca veoma je teško uočiti. Oni se mogu pojaviti retko i sporadično, zbog čega pacijenti često veruju da oni nisu posledica infekcije.

Ovi simptomi kod muškaraca uključuju:

  • beličastu, zamućenu ili vodenastu sluz na vrhu penisa,
  • bolan, neprijatan ili osećaj ”pečenja” prilikom mokrenja,
  • upalu, osetljivost i bol u i oko testisa.

Obično se pojavljuju između 1 do 3 nedelje nakon izloženosti infekciji. Muški simptomi hlamidije nisu ograničeni samo na predeo genitalija, oni mogu da se pojave i u grlu, na očima ili na rektumu (u zavisnosti od načina na koji je preneta infekcija).

Takođe, mogu se pojaviti i sledeći simptomi:

  • bol u predelu rektuma, sluz ili krvarenje,
  • konjuktivitis na očima i
  • infekcija grla.
Šta se dešava kada muškarci ne leče hlamidiju?

Negativan uticaj hlamidije na neplodnost je veoma često potcenjen. Hlamidija kod muškaraca može umanjiti kvalitet semene tečnosti i uzrokovati ožiljke na reproduktivnom traktu (što može dovesti do trajne neplodnosti).

Muškarci sa hlamidijom imaju tri puta veći normalni nivo DNK fragmentacije u spermi (što znači da genetski materijal nije dovoljno kompaktan i da su duge strune DNK postale podložne lomnjenju).

Mikoplazma (takođe infekcija koja se prenosi seksualnim putem) i hlamidija uzrokuju stvaranje nedovoljne količine sperme. Inficirani muškarci imaju 80% više fizičkih abnormalnosti i 10% manju pokretljivost sperme u poređenju sa njihovim zdravim vršnjacima. Takođe, muškarci sa infekcijom hlamidije imaju više šansi da osete reumatološke neprijatnosti, uretritis (upalu uretre) i reaktivni artritis.

Kada se testirati?

Rano otkrivanje i lečenje hlamidije je ključno. Ukoliko ste nedavno praktikovali nezaštićen odnos sa novim partnerom ili sa nekim za koga sumnjate da može biti inficiran ili se jednostavno duži vremenski period niste testirali na postojanje seksualno prenosive infekcije, trebalo bi da se testirate.

Kako se leči hlamidija?

Ukoliko je test pozitivan, moguće je da vam lekar prepiše jednokratnu dozu antibiotika (npr. Azitromicin) ili alternativu ukoliko ste alergični na standardne antibiotike. Veoma je važno da kontaktirate vaše bivše partnere i ukažete im na mogućnost da i oni mogu imati hlamidiju.

Prevencija:

Kako bi se smanjio rizik da dobijete ili prenesete hlamidiju, veoma je važno primenjivati sledeće:

  • uvek korisite kondom prilikom seksualnog odnosa (vaginalni, analni i oralni odnos),
  • sva seksulana pomagala koja koristite je potrebno prekriti kondomom,
  • pre odnosa poželjno je da vi i vaš partner uradite testiranje na seksualno prenosive bolesti.

Da li je moguće utvrditi postojanje hlamidije upoređujući vidljive simptome sa onima na dostupnim fotografijama?

Ne. Iako je moguće koristiti pretraživače na Internetu kako bi pronašli fotografije sa vidljivim simptomima hlamidije, u većini slučajevima ove fotografije najčešće prikazuju najteže slučajeve ove bolesti ili koriste crteže koji imaju za cilj prevenciju odnosno da nateraju ljude da prestanu sa praktikovanjem nezaštićenog seksualnog odnosa. Većina muškaraca nema uopšte simptome. Možete naići na slike iz nekih veoma respektabilnih izvora ali poređenje vaših simptoma sa tim slikama nije dobar način da dijagnostifikujete hlamidiju. Zbog načina na koji se slike na Internetu označavaju, neki simptomi koje vi vidite takođe mogu da budu simptomi i nekih drugih stanja, iz kog razloga je veoma teško odrediti prema tome imate li hlamidiju ili ne.

Da li doktor može da utvrditi postojanje hlamidije prilikom pregleda vidljivih simptoma?

Ne. Jedini način da saznate da li imate hlamidiju je da se testirate. Posle fizičkog pregleda vaš doktor može posumnjati na hlamidiju, ali je ne može potvrditi bez sprovođenja odgovarajućeg testa. 

Da li vidljivi simptomi hlamidije mogu da budu protumačeni kao neka druga bolest?

Da, ali u velikom broju slučajeva hlamidija nema simptome. Oni mogu da se pojave između 1 do 3 nedelje nakon što ste se inficirali. Simptomi mogu biti sporadični i retki što može dovesti do toga da pojednici previde da infekcija uzrokuje simptome. Može se desiti da su vaši vidljivi simptomi uzrok nekog drugog zdravstvenog stanja.

Fizički simptomi hlamidije mogu biti istovetni kao i simptomi nekih drugih stanja kao što je urinarna infekcija. Još jednom, jedini način da utvrdite postojanje hlamidije je da se testirate.

Da li sluz koja izlazi iz penisa znači da imate hlamidiju?

Ne nužno, prisustvo beličaste, zamućene i vodenaste sluzi na vrhu penisa jeste simptom hlamidije kod muškaraca. Međutim, ova sluz može biti i znak i nekih drugih stanja, kao što su:

  • infekcija urinarnog trakta,
  • genitalni herpes,
  • gonoreja,
  • genitalna mikoplazma,
  • ureaplazma.

U slučaju hlamidije i drugi simptomi se mogu pojaviti pored gore navedenih, i to:

  • bol prilikom mokrenja,
  • osećaj ”peckanja” u kanalima koji prenose urin u telu (uretra),
  • bolni testisi,

Ako pored navedenog imate sluz, ona može biti vodenasta, zamućena, bela, žuta ili slična gnoju.

Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova