Šta je DNA fragmentacija i kako se ispituje?
Poslednja dostignuća u potpomognutoj oplodnji sugerišu da moramo tačnije meriti plodnost muškaraca. Osnovna analiza spermatozoida samo je površinski uvid onoga što se stvarno događa u spermi. Sa više informacija o unutrašnjem radu sperme, možemo istražiti one faktore koji se odnose na čovekov način života i zdravlja koji bi mogli smanjiti zdravlje sperme, a time i plodnost.
Ovo nam daje priliku da često “popravimo stvari” pre nego što se započne lečenje i poboljšamo šanse za uspeh bilo kog tretmana. Merenje nivoa fragmentacije DNA u spermi trenutno je područje istraživačkog interesa koje, čini se, baca svetlo na to zašto toliko parova završi sa dijagnozom “neobjašnjiva neplodnost”. Ili je neuspela IVF ili se dogodi pobačaj uprkos zdravlju jajnih ćelija i zdravlju sperme koja se u početku činila dobrom.
Nedavni napredak u medicinskoj dijagnostici omogućio nam je mnogo detaljniji uvid u zdravlje sperme, što je povezano sa zdravljem embriona. Konvencionalni test za muškarce meri analizu semena, zajedno sa brojem, morfologijom (oblikom) i karakteristikama kretanja sperme. Sada, takođe, možemo izmeriti nivo oštećenja ili fragmentacije DNA sperme. Ovim se testom meri integritet DNA unutar glave sperme, a izveštava se kao indeks krhkosti DNA (DFI).
Test fragmentacije DNA
U testu fragmentacije DNA, šalje se uzorak ejakulirane sperme kako bi se izmerio njen indeks krhkosti DNA (DFI) pomoću dijagnostičke tehnike koja se naziva protočna citometrija. Visoki nivoi DFI odražavaju više genetske štete u spermi, a time i niže zdravlje sperme. Nivoi DFI veće od 15% povezani su sa neobjašnjivom plodnošću, nižim stopama uspešnosti u svim ciklusima lečenja sa potpomognutom oplodnjom. U nekim studijama, čak i sa povećanim rizikom od pobačaja.
Svi muškarci treba da očekuju određen nivo oštećenja svoje DNA sperme. No, nedavni podaci pokazuju da više od 20% muškaraca sa inače dobrim parametrima sperme pokazuje oštećenje DNA iznad normalnih vrednosti od 15%.
Oštećenje DNK može biti uzrokovano povećanim oksidativnim stresom u odeljku testisa, što je posledica niza faktora. Faktori uključuju izloženost otrovnim stvarima kao što su nikotin, alkohol ili rekreacijskim lekovima. Tu su i medicinske bolesti, uključujući prehladu ili grip, infekciju i pregrejavanje. Sve ćelije u telu trpe oštećenja DNK oksidativnim stresom, ali mehanizmi samopopravke nisu uvek u stanju popraviti tu štetu. Najbolji pristup za poboljšanje nivoa DFI je tražiti moguće uzroke, pokušati ih ukloniti i pričekati da se stvori nova sperma što traje oko 3 meseca.
Kako se leči?
Sve zavisi od uzroka.
Savetnik za plodnost prvo bi trebao istražiti čovekov način života. Prestanak pušenja, konzumiranja alkohola, kofeina, lekova za izgradnju tela ili rekreativnih lekova može značajno poboljšati nivo DFI-a. Savetuje se i uzimanje antioksidansa (dodataka muškim vitaminima).
Savet je da svi muškarci s povišenim DFI razmotre infekcije u mokraći i spermi. Ukoliko se utvrdi infekcija, muškarcu i u nekim slučajevima obema supružnicima, mogu se prepisati antibiotici koji pomažu u smanjenju nivoa DFI.
Razumno je i poželjno da muškarca pregleda urolog. Varikokele u slučaju abnormalne dilatacije vena u skrotumu takođe mogu uzrokovati povišenje nivoa DFI.
Poboljšanje muške plodnosti uz pomoć MOT-a jedna je verzija.
MOT meri nivo fragmentacije DNA, nivo reaktivnog oksidacijskog stresa i traži prisutnost infekcije i u semenu i u mokraći. Na kraju se veže za spermu koja je mera koliko se dobro spermatozoid može vezati za jajnu ćeliju. Ako rezultati nisu normalni, glavni je fokus pronaći uzrok i postaviti plan lečenja ili promene životnog stila. Obično se očekuje poboljšanje u roku od tri meseca, što je normalni ciklus spermogeneze. Kada su rezultati abnormalni i nisu poboljšani lečenjem, savetuje se ICSI metoda i druge mere tokom ciklusa lečenja, kako bi se smanjio negativni učinak visokog nivoa oštećenja DNA na ishod trudnoće.
MOT je takođe skraćenica za pokretljivost, a odnosi se na sposobnost spermatozoida da se kreće ili pliva. Na primer, pogledajmo šta znači MOT20 prema standardu SZO. MOT20 znači da postoji najmanje 20 miliona pokretnih spermatozoida po 1 ml u slamici nakon odmrzavanja. Drugim rečima, pokretljivost je pokazatelj koncentracije spermatozoida koje su sposobne da se kreću na svakoj slamci od 1 ml.
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.