Šta je azoospermija?
Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, azoospermija se definiše kao odsustvo sperme u najmanje 2 uzorka sperme nakon centrifugiranja.
Nažalost, azoospermija je prilično česta, i procenjuje se da je 1 od 10 uzroka neplodnosti kod muškaraca upravo ova dijagnoza.
Do nedavno, dijagnoza azoospermije bila je sinonim za neplodnost, jer nijedan tretman ili drugi metod nije mogao pomoći ovim muškarcima da dobiju sopstveno biološko potomstvo. Njihove jedine opcije bile su usvajanje ili korišćenje donacije sperme.
Šta uzrokuje azoospermiju?
Uzroci azoospermije su vrlo malo poznati. Sa izuzetkom slučajeva sekundarne azoospermije, koja je rezultat gonadotoksičnih lekova (npr. hemoterapija) ili operacije, samo u malom procentu muškaraca sa azoospermijom uzrok je identifikovan i često je genetski.
Defekti hromozoma (npr. Klinefelterova bolest) ili mutacije gena važnih za spermatogenezu (npr. mutacije gena za cističnu fibrozu i mikrodelecije I hromozoma) mogu izazvati azoospermiju.
U svim ostalim slučajevima, azoospermija se klasifikuje kao azospermija nepoznatog uzroka i naziva se idiopatska azoospermija.
Da li je azoospermija izlečiva?
Azoospermija se u veoma izolovanim slučajevima može izlečiti, jer su uzroci poznati u vrlo malom broju slučajeva.
Sve dok uzroci azoospermije ostaju nepoznati, nemoguće je osmisliti efikasne protokole lečenja za vraćanje plodnosti kod ovih muškaraca.
Može li čovek sa azoospermijom da dobije sopstveno biološko potomstvo?
Da, dobra vest je da danas čovek sa azoospermijom može imati svoje biološko potomstvo!
Zahvaljujući metodi mikrofertilizacije, koja se primenjuje od 1992. godine, a u kombinaciji sa specijalnim tehnikama biopsije testisa, muškarci sa azoospermijom danas mogu da se podvrgnu proceduri biopsije testisa. Ukoliko se otkrije prisustvo spermatozoida u testisima, oni se mogu koristiti za oplodnju. Podaci pokazuju da ovi spermatozoidi mogu podržati, oploditi i dovesti do zdrave trudnoće! Neophodno je samo dobiti zdrave i dobre spermatozoide uz pomoć novijih tehnika.
Od 1995. godine, kada je rođeno prvo dete oplodnjom spermatozoida iz testisa, milioni muškaraca su dobili šansu da dobiju svoje biološko potomstvo.
Deca nauke
Deca koja dolaze na svet zahvaljujući tehnikama biopsije testisa jesu deca nauke. Zahvaljujući biopsiji, nemoguće je moguće!
Nadati se
Nauka o genetici korača napred velikim koracima i po prvi put smo veoma blizu razjašnjenja genetske osnove azoospermije. To će dovesti i do boljeg razumevanja mehanizama koji kontrolišu spermatogenezu i izazivaju azoospermiju. Takav razvoj događaja će otvoriti nove puteve i u dijagnozi i lečenju azoospermije.
Optimistična budućnost za azoospermiju
Uz pomoć novih genetskih i bioinformatičkih alata, u bliskoj budućnosti biće dostupni prvi dijagnostički alati za azoospermiju. Oni će predstavljati osnovu za nove terapijske pristupe koji imaju za cilj reprogramiranje spermatogeneze i vraćanje plodnosti kod muškaraca sa azoospermijom.
Prevencija ostaje naš najbolji saveznik
Testiranje plodnosti za muškarca u mladosti može sprečiti teške situacije i pomoći mladom čoveku da preduzme sve preventivne korake kako bi zaštitio svoju plodnost.
Prisustvo niskog broja spermatozoida u mladosti može se razviti u azoospermiju u starijoj dobi, kada je muškarac spreman da zasnuje porodicu. Jednostavna procedura, kao što je preventivna krioprezervacija sperme, može zaštititi plodnost muškarca i osloboditi ga agonije biopsije testisa.
Zapamti! Znanje je moć
Što ranije muškarac proveri svoju plodnost jednostavnim testom sperme, lakše je zaštititi je ako se otkrije bilo kakav problem neplodnosti.
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.