Brzina spermatozoida

Brzina spermatozoida je važan znak kvaliteta sperme. Spermatozoidi su moćne reproduktivne ćelije važne za začeće. Spermatozoidi se kreću uz pomoć repa, koji se naziva flagelum. Njihovo kretanje je rezultat talasastih pokreta flageluma, koji omogućavaju da se kreću napred u pravcu jajne ćelije kada je prirodno začeće u pitanju.

Glavne karakteristike kretanja spermatozoida su:
Progresivna pokretljivost – spermatozoidi se kreću pravolinijski ili u velikim kružnim lukovima.
Neprogresivna pokretljivost – kreću se, ali ne napreduju ka cilju.
Vibracioni ili oscilatorni pokreti – neki spermatozoidi mogu imati slabu ili nepravilnu pokretljivost.

Spermatozoidi koriste hemijske i fizičke signale kako bi pronašli jajnu ćeliju. Ovaj proces se naziva kemotaksija, a privučeni su hemijskim signalima koje luči jajna ćelija.

Na njihov put utiču faktori poput:
🔹 pH vrednosti vaginalnog i cervikalnog sekreta
🔹 Sluz cerviksa – može pomoći ili otežati prolazak spermatozoida
🔹 Kapacitacija – proces u kojem spermatozoid postaje sposoban za oplodnju dok prolazi kroz reproduktivni trakt žene

Kojom brzinom se kreću?

Spermatozoidi mogu da plivaju brzinom od 1 do 4 milimetra u minuti. U idealnim uslovima, oni putuju kroz reproduktivni trakt žene brzinom kojom bi im trebalo od nekoliko minuta do nekoliko sati da stignu do jajne ćelije u jajovodu.

Brzina spermatozoida zavisi od više faktora, uključujući:


Kvalitet sperme – pokretljivost i morfologija igraju ključnu ulogu
Viskoznost cervikalne sluzi – tokom ovulacije postaje ređa, olakšavajući kretanje
PH vagine i materice – optimalan pH omogućava bolji prolazak
Postojanje antitela na spermu – kod nekih žena imuni sistem može otežati kretanje

Brzina spermatozoida: spermatozoidi mogu stići do jajne ćelije za 30-60 minuta, dok drugima može trebati i nekoliko sati ili dana. Oni koji ne prežive duže od nekoliko sati najčešće nisu sposobni za oplodnju.

Zanimljivosti o brzini spermatozoida

Ako bi bio u ljudskim proporcijama, brzina spermatozoida bi bila ekvivalentna plivanju čoveka od 100 metara za oko 30 sekundi, što je približno brzini vrhunskih olimpijskih plivača!

Kada bi spermatozoid bio veličine lososa, plivao bi kroz vodu brzinom od oko 5 km/h, što je dovoljno brzo da pobegne nekim predatorima u divljini.

Iako deluju sićušno, spermatozoidi su neverovatno efikasni u svom kretanju i prilagođeni su takmičenju u „maratonu“ do jajne ćelije.

brzina spermatozoida

Laurie Anderson (1984)

,,Generacije i generacije ovih malih kreatura se žrtviju u svojoj neprestanoj, često uzaludnoj želji da prenesu osnovni muški genetski kod. Ali odakle oni crpe informacije? Oni nemaju oči. Nemaju uši. Ali neki od njih već znaju da će biti ćelavi. Neki od njih znaju da će imati male i krive zube. Više od pola njih završiće kao žene. Svako od tih četiri stotine miliona živih bića tačno zna jednu istu stvar. Fotokopije ove rase kamikaza u borbi s vremenom…

Kada bi ćelija sperme bila veličine kita, svoj put bi prevaljivala brzinom od petnaest hiljada milja na sat (24.000 km/h),

Zamislite sada, ako možete, 400.000.000 slepih i očajnih ulješura koji kreću sa pacifičkih obala Severne Amerike, plivaju 15.000 milja na sat, i stižu do obala Japana za samo 45 minuta … Kako će tamo biti dočekani? Da li će uspeti da realizuju ono za šta su programirani? Poruke? Da li će tamo biti mesta za tolike milione? Znaju li oni da su tamo poslati sa svrhom? “

Mi možemo da vam pomognemo na vašem putu do bebe. Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova