Posle embriotransfera: šta smem da radim?

Embriotransfer (ET) je jedan od najvažnijih koraka u procesu vantelesne oplodnje (VTO), i potpuno je prirodno da se žene brinu, pitajući se šta smeju, a šta ne smeju da rade nakon njega.

Mnoge veruju da nakon ET moraju strogo da miruju i da je jedini ispravan način provođenja vremena ležanje. Međutim, istraživanja pokazuju da normalno ponašanje nakon embriotransfera ne umanjuje šanse za uspeh i da žena može da nastavi sa svojim uobičajenim aktivnostima, uz nekoliko osnovnih mera opreza.


Da li treba strogo da mirujem?

Ranije se smatralo da je strogo mirovanje neophodno posle embriotransfera, ali brojna istraživanja su pokazala da to nije tačno. Studije su pokazale da žene koje nastave sa svojim uobičajenim dnevnim aktivnostima imaju jednake šanse za implantaciju i trudnoću kao i one koje su mirovale. U nekim slučajevima, preterano mirovanje može čak i povećati nivo stresa i anksioznosti, što može imati negativan uticaj na ishod VTO procesa.


Šta žena sme da radi posle embriotransfera?

Umerena fizička aktivnost – Lagane šetnje su čak preporučljive jer poboljšavaju cirkulaciju i smanjuju stres. Međutim, treba izbegavati teške fizičke aktivnosti, dizanje tereta i intenzivne vežbe.
Odlazak na posao – Ako se žena oseća dobro i njen posao nije fizički zahtevan, nema prepreka da se vrati redovnim radnim obavezama.
Tuširanje i lična higijena – Nema razloga da se izbegava svakodnevna higijena, ali treba biti pažljiv sa toplim kupkama i saunama jer prekomerna toplota može nepovoljno uticati na implantaciju.
Normalna ishrana – Treba se pridržavati uravnotežene i zdrave ishrane bogate vlaknima, proteinima, zdravim mastima i vitaminima posle embriotransfera. Izbegavati sirove namirnice i alkohol.
Blage rekreativne aktivnosti – Lagano istezanje, joga za trudnice ili opuštajuće tehnike disanja mogu pomoći u smanjenju stresa.
Putovanje – Nema dokaza da putovanje nakon embriotransfera utiče na implantaciju. Ipak, dugotrajna vožnja ili let avionom mogu izazvati nelagodnost, pa treba slušati sopstveno telo.


Šta treba izbegavati nakon ET?

🚫 Teške fizičke napore – Dizanje teških predmeta i intenzivni treninzi mogu povećati intraabdominalni pritisak.
🚫 Stres i anksioznost – Iako je lako reći „ne brini“, važno je pronaći tehnike opuštanja koje vam prijaju, poput čitanja, muzike ili laganih šetnji.
🚫 Toplota i sauna – Preterano zagrevanje tela može nepovoljno uticati na ranu implantaciju embriona.
🚫 Alkohol i kofein u velikim količinama – Umesto toga, fokusirati se na hidriranje i unos zdravih napitaka.
🚫 Određeni lekovi bez konsultacije sa lekarom – Pre bilo kakvog uzimanja lekova ili dodataka ishrani, važno je posavetovati se sa stručnjakom.

posle embriotransfera

Mi možemo da vam pomognemo na vašem putu do bebe. Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova