IVF: Klasičan postupak VTO

Klasični IVF je tehnika oplodnje jajne ćelije, pri čemu se tačno određena koncentracija spermatozoida stavlja u bliski kontakt sa jednom jajnom ćelijom ili više njih. Na ovaj način se ostavlja mogućnost prirodne selekcije, gde će najpotentniji spermatozoid spontano oploditi jajnu ćeliju. 

Kao i kod ICSI tehnike, dalji razvoj embriona nakon oplodnje je isti, odvija se u laboratorijskim inkubatorima pod tačno određenim parametrima pritiska, gasova i temperature.

Kada se koristi ovaj postupak?

Ova tehnika vantelesne oplodnje (VTO) koristi se ukoliko je nalaz spermograma uredan, bez većih poremećaja u broju i morfologiji spermatozoida.

Kako se izvodi klasični postupak VTO i koji su njegovi koraci?

1. Hormonska stimulacija

Baš kao i kod ICSI metode, i kod klasičnog IVF-a potrebno je da istovremeno sazri više jajnih ćelija. Stoga se ovaj postupak obično izvodi hormonskom stimulacijom žene, gde se doziranjem kombinacije polnih hormona izaziva sazrevanje više jajnih ćelija u odnosu na jednu koja uobičajeno sazreva svakog mesečnog nestimulisanog ciklusa.

2. Aspiracija – preuzimanje i priprema jajnih ćelija

Kada jajne ćelija sazru, lekar ih uklanja takozvanom folikularnom aspiracijom. Lekar koristi tanku iglu sa ultrazvučnim vođstvom za sakupljanje zrelih jajnih ćelija iz folikula sa jajnika žene. Ovaj postupak traje samo nekoliko minuta i izvodi se pod kratkotrajnom anestezijom. Preuzete jajne ćelije odnose se u IVF laboratoriju odmah nakon prikupljanja i dalje se pripremaju za oplodnju.

3. Uzorak sperme muškarca

Uzorak sperme muškarca uzima se što bliže trenutku uzimanja jajnih ćelija. Zatim se uzorak priprema u laboratoriji, kako bi se obezbedilo što više kvalitetnih spermatozoida.

4. Oplodnja jajnih ćelija u laboratoriji

Određena koncentracija spermatozoida dovodi se u bliski kontakt sa jednom jajnom ćelijom ili više njih. Na ovaj način se ostavlja mogućnost prirodne selekcije, gde će najpotentniji spermatozoid spontano oploditi jajnu ćeliju. Dalji razvoj u embrione takođe se odvija u inkubatoru.

5. Embriotransfer – prenos embriona u matericu

Na kraju IVF postupka, lekar vrši prenos embriona u matericu žene u dogovoru sa pacijentom. Da bi to uradio, lekar koristi meki plastični kateter, a postupak traje samo nekoliko minuta. Tada se embrioni mogu implantirati u sluznicu materice, gde mogu da nastave da se razvijaju.

Šta posle VTO?

  1. Čekanje
    Iako je većinom poznat izraz dvonedeljno čekanje, zapravo je potrebno 9-11 dana nakon intervencije da se znaju rezultati postupka VTO. Nakon IVF procesure, ovaj period može biti najteži deo celog procesa; ispunjen emocionalnim usponima i padovima. Vrlo je važno da se tokom perioda posle embriotransfera žena što bolje brine o sebi, fizički i emocionalno.
  2. Beta HCG test
    U pitanju je jednostavna kontrola krvi kojom se utvrđuje postojanje rane trudnoće posle VTO. Da bi se krv testirala na ovaj hormon, čiji će povišeni nivo pokazati da li ste trudni, najčešće se uzima krv iz vene i dovoljno je nekoliko sati da se dobije rezultat. Ovaj test najbolje je uraditi 12 dana nakon embriotransfera i ponoviti još jednom nakon 48h od prvog testiranja.
Individualno IVF savetovanje

Mi možemo da vam pomognemo na vašem putu do bebe. Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.



Slični tekstovi

Još naših blogova