Hečing embriona

Šta je asistirani hečing embriona?

Tokom prirodnog začeća, oplođena jajna ćelija počinje da se dele. Razvija se embrion koji je obavijen slojem proteina zvanim zona pellucida (zid embriona). Embrion se najpre mora „izlegnuti“ iz ovog sloja kako bi se uspešno implantirao u sluznicu materice. Proces “izleganja” događa se kada se embrion rastegne i probije kroz ovu zonu pellucidu. To je hečing embriona.

Kod nekih žena postoji mogućnost da ovo probijanje zida i normalna implantacija embriona u matericu bude otežano.

Kome može biti potreban hečing embriona?

  • Žene starije od 35 godina
  • Žene s istorijom lošeg kvaliteta ili fragmentisanih embriona
  • Žene koje su imale više neuspešnih IVF postupaka
  • Žene sa abnormalnom ili zadebljanom zonom pellucidom

Pored toga, žene koje proizvode nenormalno visoke nivoe hormona koji stimuliše folikule (FSH) mogu biti dobri kandidati za hečing embriona. FSH je hormon neophodan za stimulaciju rasta folikula jajnika pre oslobađanja jajne ćelije tokom ovulacije. Da bi se utvrdio višak FSH-a, lekari mere bazni nivo ovog hormona trećeg dana ciklusa kako bi proverili da li žena ima adekvatnu rezervu jajnika.

Kako izgleda procedura asistiranog hečinga embriona?

hečing embriona uključuje pravljenje otvora u zoni pellucidi od strane embriologa, neposredno pre embriotransfera. Ovaj “otvor” omogućava embrionu da lakše „probije“ zonu pellucidu u pravom trenutku razvoja.

Embriolozi koriste malu pipetu koja sadrži kiselkastu supstancu kako bi napravili otvor u zidu jajne ćelije. Nakon što se uradi hečing i embrioni se “izlegu” ili “izađu” iz ove zone, čiste se i postavljaju u inkubator na dva do tri sata pre nego što se prenesu u matericu žene.

Metoda je razvijena nakon što su lekari primetili da embrioni s tanjim zidovima imaju veće stope implantacije tokom IVF-a. Danas se koristi tehnika zvana „mikromanipulacija“, koja podrazumeva manipulaciju pod mikroskopom za pravljenje malog otvora u zoni pellucidi.

Da li hečing embriona povećava uspešnost IVF-a?

Neka istraživanja kažu da asistirani hečing poboljšava stope uspeha IVF-a i povećava implantaciju embriona, omogućavajući raniji kontakt embriona i endometrijuma. Rani kontakt između embriona i endometrijuma može povećati razvojni potencijal embriona i dodatno optimizovati sinhronizaciju za uspešniju implantaciju. Druga istraživanja pak kažu da nema velikog značaja. Postoje oprečna mišljenja kada je u pitanju asistirani hečing.

Smatra se i da žene koje koriste zamrznute embrione (krioembriotransfer) takođe mogu imati koristi od ove metode, naglašavaju neki istraživači, jer zamrzavanje i odmrzavanje embriona mogu dovesti do očvršćavanja zone pellucide, što otežava embrionu da probije zid.

Postoji mali rizik od komplikacija tokom asistiranoh hečinga, kao što je oštećenje embriona i povećan rizik od pojave jednojajčanih blizanaca.

Šta je laserski asistirani hečing?

U poslednjih nekoliko godina upotreba lasera u IVF laboratorijama postala je uobičajena. Naravno samo stručni embriolozi mogu koristiti laser kako bi se izbeglo oštećenje embrionalnih ćelija. Laserski asistirani hečing koristi preciznu energiju unutar zida jajne ćelije kako bi se napravio mali otvor. Iako nekoliko studija sugeriše da laserski asistirani hečing poboljšava uspešnost IVF-a, nema dovoljno dokaza da je superiornije od metode s kiselkastim rastvorom.

Mi možemo da vam pomognemo na vašem putu do bebe. Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.



Slični tekstovi

Još naših blogova