Šta su NK ćelije (Natural killer cells)?
Ćelije ubice (NK ćelije) su specifičan tip belih krvnih zrnaca, koji pripadaju grupi limfocita i imaju važnu ulogu u zaštiti organizma od virusa i tumorskih ćelija. Postoji više vrsta NK ćelija, a one se nalaze u krvi i različitim telesnim tkivima. Jedna od vrsta prirodno se nalazi u određenom broju u sluzokoži materice. Postoji teorija među naučnicima i lekarima prema kojoj NK ćelije mogu uzrokovati sterilitet tako što pogrešno prepoznaju embrion kao strano telo i napadaju ga.
NK ćelije i trudnoća
Prisustvo NK ćelija u sluzokoži materice se smatra normalnim, ali samo tokom prve faze menstrualnog ciklusa, pre ovulacije. Uobičajeno, kada je jajna ćelija oplođena i usađena u sluzokožu materice (endometrijum), broj aktiviranih NK ćelija nije dovoljno visok da bi izazvao pobačaj. Međutim, ukoliko dođe do poremećaja u procesu eliminacije NK ćelija iz endometrijuma tokom druge faze ciklusa, a NK ćelije nastave svoju aktivnost, do trudnoće neće ni doći ili će doći do spontanog pobačaja.
Mehanizam delovanja
NK ćelije uništavaju ćelije posteljice i embriona tako što se “prilepe” za posteljicu, nakon čega luče veoma toksičnu supstancu, poznatu kao faktor tumorske nekroze (TNF – Tumor Necrosis Factor). Ovaj citokin izaziva smrt ćelija posteljice, usporava rast i može ometati normalan razvoj embriona. Kao rezultat toga, dolazi do različitih abnormalnosti, smrti ploda i ponovljenih pobačaja.
Imunološki sterilitet i NK ćelije
NK ćelije igraju ključnu ulogu u razvoju imunološke nesposobnosti za trudnoću. S jedne strane, one eliminišu bakterije, viruse i druge patogene, dok s druge strane, u određenim situacijama, mogu biti odgovorne za problematične trudnoće. Na primer, u slučaju da su prisutne u većem broju tokom embriotransfera, mogu prepoznati embrion kao strano telo i izazvati njegovu eliminaciju. Ukoliko se otkrije povećano prisustvo NK ćelija, preporučuje se započinjanje terapije pre nego što se krene u postupak IVF.
Indikacije za ispitivanje NK ćelija
- Sterilitet bez jasnih uzroka
- Više neuspelih neuspelih programa asistirane oplodnje (IVF, IUI)
Šta su uzroci problema?
Povećanu aktivnost NK ćelija u sluzokoži materice mogu izazvati:
- Mikroorganizmi – kao što su humani papiloma virus (HPV), Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma, Epštajn-Bar virus (EBV), citomegalovirus i herpes virusi. Ovi mikroorganizmi mogu ometati potiskivanje imunološkog odgovora majke, što je ključno za pripremu organizma za trudnoću i tokom same trudnoće.
- Urođena agresivnost imunološkog sistema – NK ćelije mogu biti previše aktivne kao rezultat poremećaja u komunikaciji između embriona, jajnika i imunog sistema majke.
Kako proveriti NK ćelije?
Preporučuje se histeroskopija (endoskopski pregled unutrašnjosti materice). Najčešće se radi osmog dana ciklusa, kada je koncentracija NK ćelija najviša. Uzorak tkiva koji se uzima biopsijom tokom histeroskopije šalje se na histopatološki pregled, čime se utvrđuje prisustvo NK ćelija, ali i postojanje hroničnih zapaljenskih procesa u materici, ukoliko ih ima.
Moguće je uradi NK ćelije i iz uzorka periferne krvi, ali se smatra da su pouzdaniji rezultati dobijeni testiranjem tkiva endometrijuma. U Beogradu je aktuelna mogućnost ove analize NK ćelija besplatno na uput lekara iz državnih zdravstvenih institucija.
Koji je lek za NK ćelije?
Lečenje povećane aktivnosti NK ćelija može uključivati upotrebu kortikosteroida, imunoglobulina G ili intralipidne terapije. U nekim IVF klinikama kod nas primenjuju terapije koje su usmerene na suzbijanje imunoloških problema, među kojima je i ovaj.
NK ćelije se uglavnom tretiraju:
- kortikosteroidima – (Dexason ili Prednison),
- intralipidnom terapijom koja podrazumeva intravenoznu primenu 100 ml 20% intralipidnog rastvora 7-14 dana pre embriotransfera, na dan embriotransfera, nakon prve pozitivne beta hCG analize i potvrde srčane aktivnosti ploda, a u nekim slučajevima i do 20. nedelje trudnoće, na svakih 4 nedelje.
- imunoglobulinom G – Imunoglobulini su se pokazali kao uspešni u tretmanu ponavljajućih pobačaja i ponavljajućih neuspešnih implantacija kod žena sa povišenim antifosfolipidnim antitelima (APA) i/ili povećanom aktivnošću NK ćelija.

Mi možemo da vam pomognemo na vašem putu do bebe. Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.