Stres i neplodnost

Neplodnost je tiha, dugotrajna borba, puna uspona i padova, emocionalnih turbulencija. Parovi koji prolaze kroz ovo iskustvo doživljavaju veliki broj emocionaonih previranja.


Neplodnost je težak protivnik, izdržljiv, bori se na duge staze.

Nije fer – udara ispod pleksusa, nepredvidiv je, iscrpljuje. Provocira jak osećaj stida, krivice, gubitka samopoštovanja i osećaja kontrole, izolovanosti… Utiče na kvalitet vašeg života, odnos sa partnerom, porodicom i prijateljima, na vaše finansije. Bez izuzetka dovodi do anksioznosti i depresivnih stanja različitog intenziteta i stresa.

I pored svega navedenog, načešće nije nepobediv!


Istraživanja su pokazala da se anksioznost javlja već posle prvog neuspešnog pokušaja vantelesne oplodnje i da značajno produžava vreme potrebno da se dostigne trudnoća. Depresivnost se pak, najčešće javlja nakon drugog ili trećeg neuspešnog pokušaja vantelesne oplodne, a dokazano je da žene sa depresivnom potkom imaju dvostruko veće šanse da dožive neplodnost.


Iako nema podataka da stres po sebi može izazvati neplodnost, poznato je da stres ometa sposobnost žene da zatrudni i neosporno je prisutan tokom procedure vantelesne oplodnje, posebno u periodu iščekivanja rezultata nakon embriotransfera. Šta je starije, stres ili neplodnost, da li stres uzrokuje neplodnost ili je obrnuto, stres posledica neplodnosti, nije do kraja istraženo, a možda, u današnje vreme kada je stres sastavni deo svakodnevnog života, nije ni važno. Važno je da postoje načini da se izborimo sa stresom tokom procesa vantelesne oplodnje.


Kako se nositi sa stresom zbog neplodnosti?


Informišite se, čitajte o uobičajenim osećanjima i stanjima koje vas očekuju tokom postupka vantelesne oplodnje. Razgovarajte sa drugim ljudima koji prolaze kroz slične situacije kao i vi, pobedite osećaj izolovanosti. Pričajte. Pričajte sa svojim partnerom, možda on drugačije doživljava sve što vam se dešava, naučite da razgovarate o svojim razlikama i da izvegavate zamke i sukobe. Vežbajte disanje, upražnjavajte tehnike opuštanja i mišićne relaksacije. Brinite o sebi i svom zdravlju. Hranite se zdravo, prilagodite ishranu potrebama vašeg organizma, a ne samo trenutnom osećaju u nepcima. Šetajte, redovno vežbajte i dovoljno spavajte. Odvojite vreme za sebe, za bilo koju aktivnost koja Vama pričinjava zadovoljstvo.


Pacijetni koji prolaze kroz iskustvo vantelesne oplodnje imaju mogućnost da kroz ove izazove prođu lakšim i sigurnijim putem uz stručnu psihološku pomoć i podršku. Uz beskrajnu ljubav svojih roditelja, bebe zaslužuju zdravo i sigurno okruženje.

Autorka: psiholog Tamara Roksić

Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova